Čips od krumpira jedna je od najpoznatijih i najprodavanijih grickalica u svijetu. Iako je kalorična i masna namirnica, mnogi ne mogu odoljeti, a da se barem jednom tjedno ne počaste. Često se jede u kasnim večernjim satima uz serije ili filmove, ali se na takav način nesvjesno pojedu velike količine.
U kupovni čips se prilikom pripreme dodaju razni aditivi i emulgatori koji poboljšavaju okus, ali su nezdravi i dovode do pretilosti. Zato je čips najbolje pripremati u vlastitom kućanstvu, bez aditiva i masti. Prženje, dehidriranje ili pečenje čipsa neke su od metoda koje možete primijeniti da dobijete ukusnu, ali zdravu grickalicu. Domaći čips možete začiniti po vlastitom ukusu i tako pripremiti posebnu vrstu čipsa od krumpira koji možda ne možete kupiti u trgovini.
Krumpir je trajna zeljasta biljka iz porodice pomoćnica koja potječe iz Amerike, a u Europi se pojavila u 16. stoljeću. Svakodnevno se konzumira u ljudskoj prehrani i najčešće je korišteno povrće za pripremu juha, variva, pirea i raznih drugih jela. Podnosi razne klimatske uvjete i zbog toga se uzgaja u cijelome svijetu.
Priprema krumpira
Krumpir se može vaditi dok je mlad ili se može ostaviti da dozre, a da je zreo znat ćete po suhoj stabljici i lišću. Mladi krumpir za razliku od zrelog ima zelenu stabljiku i lišće, i takav krumpir sadrži puno šećera i nije pogodan za pripremu čipsa.
Ako krumpir koristite za pripremu čipsa onda ga vadite kada je potpuno zreo jer se tada šećer pretvara u škrob i čips će biti slan, a ne sladak. Zreli krumpir ima tvrdu kožicu koju je potrebno guliti prije nego se krumpir peče, a da je vrijeme za berbu znat ćete po stabljici i lišću koje će se osušiti i poleći. Rane sorte krumpira dozrijevaju prije srednjih i kasnih i s obzirom na sortu krumpira koju ste posijali morate odrediti i vrijeme vađenja krumpira.
Gomolj vadite motikom tako da kopate malo dalje od stabljike pazeći da ne zarežete krumpir. Možete prvo iščupati stabljiku pa nakon toga kopati na udaljenosti 5 - 10 cm od mjesta gdje ste ju iščupali. Nakon vađenja, krumpir ostavite da se osuši i očistite od zemlje. Prije nego ga stavite na sušenje sortirajte ga po veličini i obavezno odvojite oštećene krumpire.
Krumpir se može kupiti u supermarketima ili na tržnicama, po komadu ili pakiran u vrećice od 1 - 5 kg, a često se dijeli na crveni i bijeli krumpira ili za prženje i pečenje. Prilikom kupnje obradite pažnje na miris krumpira, boju i tvrdoću. Krumpir mora biti tvrd na dodir, ne zarezan, crvene ili bijele boje bez naznaka vlage, plijesni ili oštećenja od kukaca, a ne smije imati ni klice jer je to znak da je krumpir star.
Postoji nekoliko sorti krumpira, a podjela se odnosi na vrijeme dozrijevanja gomolja. Krumpir se može podijeliti na vrlo rane, rane, srednje rane i srednje kasne i kasne sorte. Lički krumpir je najpoznatija vrsta krumpira koja se može pronaći na našem području, a najviše se uzgaja na području Like zbog klimatskih uvjeta i sastava tla.
Za pripremu čipsa birajte srednje i kasne sorte, ali možete koristiti i rane sorte samo je važno da krumpir nije mlad. Mladi krumpir je slađi od zrelog i prilikom termičke obrade može se skašiti što ne želite ako pripremate čips.
Za pripremu čipsa koristiti Actrice, Liseta, Dido i Romano krumpir.
Acrtice krumpir
Acrtice krumpir je rana sorta i nakon dozrijevanja je idealan za pripremu čipsa. Ako se ispravno skladišti dugo ostaje svjež i može se konzumirati odmah nakon vađenja iz zemlje. Gomolj je velik, žut, okruglo-ovalnog oblika. Može se peći i pržiti, ali i koristiti za pripremu čipsa u dehidratoru.
Dido krumpir
Dido krumpir je srednje kasna sorta krumpira s visokim prinosom pogodan za pripremu čipsa. Gomolj je krupan, bijele boje i ovalnog ili okruglog oblika. Može se pržiti ili peći, koristiti za pečenje u mikrovalnoj, ali i dehidratoru.
Liseta krumpir
Liseta krumpir je srednje rana sorta sa svijetlo žutim gomoljem, ovalno izduženog oblika i srednje veličine. Ima dobar urod i jedna biljka ima do 12 gomolja. Posebno se preporučuje koristiti ga za pečenje u pećnici ili pripremu pomfrita i čipsa.
Romano krumpir
Romano krumpir pripada srednje kasnim sortama, a ima kožicu crvene boje, bijelu unutrašnjost i krupan gomolj. Dobro podnosi termičku obradu i dobar je za pečenje, a posebno za pripremu čipsa. Ako je dobro uskladišten možete ga koristiti cijelu zimu za pripremu grickalica.
Recepti
Domaći čips možete pripremati u pećnici, mikrovalnoj pećnici, dehidratoru ili u tavi. Najbolji i najzdraviji način pripreme čipsa je u pećnici ili dehidratoru. Nikada ga nemojte pripremati u dubokom ulju jer će tako pokupiti najviše masnoće i biti nezdrav. Kako bi poboljšali okus možete ga posoliti ili dodati neki od začina kao što je sušeni češnjak u granulama, sušena dimljena paprika ili slatka paprika.
Krumpir režite na što tanje ploške kako bi se što brže ispržio. Ako ga pečete u mikrovalnoj onda koristite ražnjiće kako bi ga što brže ispekli.
Koristite papir za pečenje kako bi pripremili što manje mastan čips. Ako koristite ulje čips će vam biti masniji.
Ako ga pečete u pećnici vrata pećnice povremeno otvorite kako bi vodena para izašla i kako bi krumpir bio što hrskaviji. Začini koje možete dodati prilikom pripreme čipsa od krumpira su sol, papar, crvena paprika, čili paprika, bosiljak, majčina dušica, ružmarin, suhi vlasac, kopar i kajenski papar.
Čips iz pećnice
Najčešći način pripreme domaćeg čipsa je pečenje u pećnici. Krumpir je potrebno narezati na tanke ploške i peći određeno vrijeme kako bi iz njega izvukli višak vode. Ovo nije jedan od najbržih načina pripreme, ali je jedan od zdravijih. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g čipsa jer tijekom pečenja dolazi do isparavanja vode koja zauzima veliki udio u krumpiru.
Sastojci
- 1 kg svježeg krumpira
- ulje po želji ili papir za pečenje
- sol po želji
Postupak
- Krumpir ogulite i nožem ili ribežom izrežite krumpir na ploške. Pokušajte ga narezati što tanje kako bi se što brže ispekao.
- Ploške stavite na pamučnu krpu ili papirnati ručnik te ga dobro posušite i stavite u posudu.
- U posudu dodajte sol i sve zajedno dobro izmiješajte da se sol ravnomjerno rasporedi po ploškama.
- Na pleh stavite papir za pečenje ili ga premažite s uljem. Ploške ravnomjerno rasporedite.
- Pećnicu zagrijte na 250°C i pripremljene ploške krumpira stavite da se peku oko 10 minuta.
- Cijelo vrijeme provjeravajte krumpir i kada vidite da se počeo uvijati i da je dobio svjetlo smeđu boju, izvadite ga iz pećnice.
- Ostavite ga da se ohladi te ga nakon toga možete konzumirati.
Čips iz dehidratora
Domaći čips možete pripremiti u dehidratoru bez upotrebe ulja, a ovako pripremljen je najzdraviji. Dehidrator iz ploški krumpira izvlači vodu i tako čips postaje hrskav, nemastan i nekaloričan, a prije dehidriranja ga možete začini po vlastitoj želji i neće biti ništa manje ukusan od onoga pripremljenog u pećnici ili mikrovalnoj. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 150 g čipsa jer čips tijekom dehidriranja izgubi oko pola svoje mase.
Sastojci
- 300 g svježeg krumpira
- 1 žlica soli
- začini po želji
Postupak
- Krumpir ogulite i narežite ili naribajte na tanke ploške. Dobro ih posušite s papirnatim ručnikom ili pomoću čiste pamučne krpe.
- Narezani krumpir stavite u posudu, dodajte sol i začine po želji. Sve sastojke dobro izmiješajte da se začini i sol ravnomjerno rasporede po krumpiru.
- Na rešetke dehidratora posložite ploške tako da se ne preklapaju.
- Dehidrator uključite na 42°C i sušite krumpir oko 10 sati.
- Svakih 1 - 2 sata provjeravajte krumpir i kada primijetite da je krumpir suh, uvijen i svjetlo smeđe boje isključite dehidrator.
- Čips ostavite da se ohladi nakon čega ga možete konzumirati.
Čips iz mikrovalne
Najbrži način pripreme čipsa je pečenjem u mikrovalnoj pećnici uz dodatak malo ulja i soli. Prilikom pečenja morate pripaziti da vam krumpir ne izgori i zbog toga ga tijekom pečenja u mikrovalnoj stalno provjeravajte. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 200 g čipsa od krumpira.
Sastojci
- 400 g svježeg krumpira
- sol po želji
- papar po želji
- 1 žlica ulja
Postupak
- Krumpir ogulite i narežite na tanke ploške nožem ili ribežom.
- Stavite ga na pamučnu krpu ili papirnate ručnike i dobro ga posušite, a zatim ga stavite u plastičnu posudu.
- U posudu dodajte sol, papar i ulje i sve sastojke izmiješajte kako bi se ravnomjerno rasporedili po krumpiru.
- Ploške krumpira rasporedite na tanjur koji možete staviti u mikrovalnu.
- Ploške možete nabosti i na drveni ražnjić tako da prilikom jednog pečenja možete ispeći što više krumpira. Između svake ploške ostavite bar 0,5 cm razmaka kako bi se što brže ispekao.
- Tanjur ili ražnjiće stavite u mikrovalnu pećnicu i uključite ju na najjači stupanj.
- Vrijeme pečenja ovisi o vrsti i jačini mikrovalne pećnice koju imate i ono može varirati od 3 - 10 minuta.
- Nakon što su postale smeđe, hrskave i uvijene, izvadite iz mikrovalne i ostavite da se ohlade.
Skladištenje
Nakon prženja ili dehidriranja čips dobro ohladite prije nego ga spremite u plastične posude koje možete hermetički zatvoriti. Ako čips od krumpira predugo stoji na zraku počet će otpuštati i bit će mekan.Ponekad može biti gorak, posebno ako predugo stoji neadekvatno skladišten, a nakon pripreme najbolje ga je pojesti u roku od 3 dana. Nikada ga nemojte čuvati u kuhinji i u blizini izvora vlage ili vode.
Upotreba
Domaći čips se konzumira kao grickalica prikladna za konzumaciju prilikom gledanja filmova ili serija, ali i kao hrana koja se poslužuje na zabavama. Može se konzumirati u kombinaciji s raznim umacima i dipovima. Neki od umaka koji se koriste su kečap, kiselo vrhnje ili salsa umacima.
Foto: Aliaksei manlyx / Unsplash
Odgovori