Dinstani kiseli kupus je popularno zimsko jelo koje ne možete naći u dućanima. Kiseli kupus savršena je namirnica za prženje, kao prilog uz meso ili kao dodatak uz burger. Priprema ne možete biti jednostavnija, a ako ga dobro pripremite, možete ga čuvati i konzumirati mjesecima.
Dinstani kiseli kupus se prži na ulju uz dodatak luka i raznih začina, pa jede uz meso, stoga se smatra visoko kaloričnom namirnicom.
Priprema kupusa
Kiseli kupus se najčešće radi doma od svježeg kupusa, ali za dinstani kiseli kupus možete kupiti i već gotovi kiseli kupus na tržnici ili u trgovini.
Na tržnici je kod lokalnih proizvođača moguće naći sirovi prirodno fermentirani kupus, često jeftiniji od kupovnih, a može se koristiti za skladištenje. Ali imajte na umu da mora biti nepasteriziran, jer samo onda sadrži zdrave žive probiotike.
Trgovine isto nude kiseli kupus, tako da ga se može naći i konzerviranog i smrznutog. Ali u većini slučajeva nude pasterizirane sorte kiselog kupusa, koji nije toliko zdrav.
Recept
Kiseli kupus dinstamo na isti način kao što dinstamo svježi kupus. Kiseli kupus se priprema na jesen kada dozrijevaju kasne sorte, uz vodu, sol, lovorov list i papar u zrnu. Iako se sam proces pripreme kiselog i svježeg kupusa ne razlikuje, finalni okus jela je puno drugačiji.
Dinstani kiseli kupus ima jači i kiseliji okus od svježeg kiselog kupusa, pa odgovara uz malo teža jela koja lakše podnosimo u zimskim mjesecima.
Prije dinstanja kiselog kupusa, probajte ga, i ako vam je jako kiseo, možete ga oprati u hladnoj vodi što će neutralizirati kiselost.
Dinstani kiseli kupus
Kiseli kupus se termički obrađuje, pa staklenke ne trebate sterilizirati ako su oprane sapunicom i vodom, ali vam to ipak preporučujemo, jer je to najbolji način za uništenje bakterija koje bi mogle pokvariti zimnicu prije roka.
Količina dobivenog dinstanog kupusa ovisi o upotrebljenoj količini kiselog kupusa, ali kako su listovi već omekšali zbog kiseljenja, dobit ćete gotovo istu količinu.
U jednu srednju staklenku stane otprilike 800 g dinstanog kiselog kupusa.
Sastojci
- 1 glavica kupusa ili 650 g kupusa
- 1 glavica luka ili 150 g luka
- sol (po želji)
- papar (po želji)
- 1 suhi list lovora
- voda (po potrebi)
- suncokretovo ulje (na dnu posude)
Postupak
- Probajte kiseli kupus i ako vam je prekiseo, operite svaki list u mlazu hladne vode, ali ih nemojte previše trljati kako se ne bi raspali. Kiseli kupus ne morate prati, ako vam nije prekiseo.
- Listove narežite na trakice širine 5 cm. Ako je kupus već riban, nije potrebno dodatno usitnjavati.
- Očistite luk, nasjeckajte ga na sitno i ubacite u posudu sa suncokretovim uljem. Koristite taman toliko ulja da prekrije dno posude u kojoj dinstate kupus.
- Luk dinstajte sve dok ne poprimi karakterističnu žutu boju i omekša.
- Dodajte kiseli kupus, ubacite lovorov list, pa sve dobro izmiješajte.
- Vode trebate dodati toliko da kupus malo viri van vode.
- Dinstajte oko 30 minuta, povremeno miješajte i dodajte vodu.
- Ubacite sol i papar po želji, sve promiješajte, pa ostavite na vatri još 10 minuta, dok većina vode ne ispari.
- Jelo možete odmah konzumirati, a ako ga planirate skladištiti, ohladite ga na sobnoj temperaturi, spremite u staklenke, dobro ih zatvorite i zatim čuvajte u hladnjaku.
Skladištenje
Dinstani kiseli kupus se najčešće odmah konzumira, a skladišti se u staklenkama koje je potrebno držati u hladnjaku na temperaturi do 2°C. Na taj način, možete mu produžiti rok trajanja na godinu dana bez promjena u teksturi. Okus se može se mijenjati, ali ne značajno. Dobro ga je spremiti na najhladnije mjesto u hladnjaku - stražnja strana donjih polica.
Iako se preporučuje držanje u hladnjaku, ako su staklenke čvrsto zatvorene, mogu se skladištiti u hladnom podrumu ili negrijanoj smočnici, isto do godinu dana. Na teksturu dinstanog kiselog kupusa najviše utječe temperatura, tako da vodite računa da će kupus biti bolji što je u prostoriji hladnije.
Upotreba
Dinstani kiseli kupus može se konzumirati kao salata, pa se u tom slučaju poslužuje "na hladno", a kad se konzumira kao prilog mesnim jelima, izvrsno paše uz tjesteninu ili krumpir, ali se u tom slučaju poslužuje toplo.
U našim krajevima najčešće se poslužuje kao toplo jelo uz priloge kao što je pečeni ili kuhani krumpir, s glavnim jelom od mesa - kobasice, svinjetina ili krvavice.
Odgovori