Jedna od najukusnijih zimnica svakako je džem od jagoda. Svojim slatkastim okusom, djelićima sočnog bobičastog voća i prekrasnom aromom oduševljava ljude svih dobi već niz generacija. Poznato je da su ovu slast, na nešto primitivniji način, pripremali i drevni narodi, odnosno drevne civilizacije, što nam ukazuje da ova poslastica ima izuzetno dugovječnu povijest.
U suvremeno doba pripravlja se na mnoge načine, a mi vam predstavljamo nekoliko recepata kako skuhati ukusan džem od jagoda, kao i različite informacije o samim jagodama te koji su najpogodnije za izradu džemova.
Predstavljamo vam upute za pripremu klasičnog džema od jagoda, potom za džem od jagoda bez šećera za što autentičniji i ukusniji okus, a na kraju možete pronaći upute za džem od jagoda bez kuhanja, što će ubrzati njegovu pripremu.
Priprema jagoda
Jagode obuhvaćaju veliki broj različitih vrsta. Plodovi se najčešće razlikuju po boji ili vremenu dozrijevanja, ali to nije precizna kategorizacija. Neke od najboljih vrsta za preradu i konzumaciju, te jagode najukusnijih plodova su Alba, Kimberly, Maša i Mjesečarka.
Berba kreće krajem proljeća i početkom ljeta, a plodovi moraju biti potpuno crvene boje. Ručno sakupljanje je najprikladnije jer su jagode krhke i lako se mogu oštetiti. Čest su prizor u gotovo svakom domaćinstvu, pa nam je njihovo uzgajanje dobro poznato, možemo ih pronaći i na tržnicama. Najbolje je kupiti prirodne i domaće kako bi se izbjegla upotreba neekoloških proizvoda u pripremi džema.
Cijena domaćih jagoda nije visoka tijekom sezone, no nakon sezone kada ih možemo pronaći u dućanima cijena im je viša, ali njihov okus i kvaliteta nisu ni blizu onima koje su domaće i u vrijeme berbe.
Uzgoj jagoda nije kompliciran i zbog toga je omiljen među mnogim uzgajivačima, no ne možemo sa sigurnošću tvrditi da će one uspjeti ili dati plodove u istoj mjeri kao na velikim nasadima.
Recepti
Ako ste spremni pokušati pripremiti domaći džema od jagoda, svakako isprobajte neki od niže navedenih recepata, uvjereni smo da ćete pronaći nešto što vam odgovara. Po želji možete uključiti različite začine kako bi džem bio još ukusniji.
Džem od jagoda
Ako imate sklonost prema tradicionalnoj kuhinji naspram suvremene, predstavljamo vam klasični recept koji su koristile naše bake. Ovaj ukusni, a pritom jednostavni džem bit će najomiljenija poslastica svima. Ako pratite upute, dobit ćete 6 tegli džema od jagoda.
Sastojci
- 2,5 kg očišćenih jagoda
- 2 limuna
- 800 g šećera
Postupak
- Jagode očistite, isperite i narežite na četvrtine.
- Ubacite ih u duboki lonac, dodajte šećer i promiješajte. Neka odstoje otprilike 15 minuta, dok ne puste tekućinu.
- Limun isperite, očistite i narežite na kriške, a potom ga dodajte u jagode.
- Sve skupa stavite na jaku vatru i povremeno miješajte sve dok ne proključaju, a zatim smanjite vatru i kuhajte dok se ne reduciraju do željene gustoće. To bi trebalo trajati oko 90 minuta.
- Limun je potrebno izvaditi otprilike 15 minuta prije kraja kuhanja.
- Kada je smjesa željene gustoće, džem ulijte u sterilizirane tegle, dobro ih zatvorite i okrenite naopako. To bi trebalo trajati oko 15 minuta.
- Nakon toga tegle vratite u toplu, otvorenu pećnicu i ostavite ih da se ohlade.
Džem od jagoda bez šećera
Za što autentičniji i prirodniji okus džema, trebat će vam recept bez šećera i konzervansa koji će vas očarati čim ga kušate. Ako pratite upute, dobit ćete 4 tegle džema.
Sastojci
- 2 kg očišćenih jagoda
- 120 ml soka od limuna
- 4 žličice naribane kore limuna
- 140 g meda
Postupak
- Nakon što ste očistili jagode, usitnite ih ili pasirajte, a zatim stavite u veći posudu.
- Dodajte preostale sastojke: ribanu koru limuna, limunov sok i med.
- Sve dobro izmiješajte i stavite na umjerenu vatru, uz obavezno miješanje.
- Kada se smjesa zgusne, tj. kada se počnu stvarati mjehurići, nakon otprilike 40 minuta kuhanja, džem je spreman.
- Ulijte džem u sterilizirane tegle, dobro ih zatvorite i okrenite naopako. To bi trebalo trajati oko 15 minuta.
- Tegle zatim vratite u toplu, otvorenu pećnicu i ostavite tako da se hlade.
Džem od jagoda bez kuhanja
Za razliku od ostalih džemova, ovaj ćete moći napraviti brzo jer ne zahtijeva kuhanje. Ako pratite upute, dobit ćete 4 tegle džema.
Sastojci
- 2 kg svježih jagoda
- 1 kg želirnog šećera
Postupak
- Jagode isperite, uklonite peteljke i iscijedite suvišnu tekućinu.
- Jagode možete blendati ili sitno nasjeckati, ovisno o vašem ukusu. Važno je samo da džem sadrži komadiće voća.
- Stavite jagode u veću posudu i pomiješajte ih sa želirnim šećerom.
- Nakon što smjesa odstoji par minuta, posudu stavite na vatru i kuhajte do vrenja. Kada džem prokuha, dovoljno ga je držati na vatri još samo 3 - 4 minute.
- Tijekom kuhanja uklanjajte pjenu koja se stvara na vrhu smjese.
- Prebacite džem u prethodno sterilizirane tegle, dobro ih zatvorite i okrenite naopako. Tako ih držite oko 15 minuta.
- Tegle zatim vratite u toplu, otvorenu pećnicu i ostavite tako da se hlade.
Skladištenje
Jagode ne podnose visoke temperature ni toplu klimu i stoga se koriste odmah nakon berbe, ali ako želite sačuvati jagode na duže vrijeme, najbolja je opcija zamrznuti ih. Tako će još dugo zadržati svoj okus i aromu.
Kao i svaki drugi džem, džem od jagoda treba nakon kuhanja dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mjestu, a nakon otvaranja držati u hladnjaku kako se ne bi pokvario. Džem je nakon otvaranja potrebno konzumirati unutar dva tjedna.
Ako ste džem pripremili bez dodavanja šećera i konzervansa koji obično služe kao prirodni konzervansi, sklon je kvarenju ako se ne drži na hladnom mjestu i ako se ne konzumira u što kraćem roku.
Osim toga, bitno je paziti da su teglice dobro sterilizirane po uobičajenom postupku, a zatim zagrijane kako ne bi došlo do pucanja stakla nakon dodavanja džema.
Upotreba
Glavna upotreba jagoda je u sirovom obliku, no postoje brojne prerade ove voćke, kao što su džemovi, pekmezi, likeri, vina, sladoledi, umaci i slično.
Džem od jagoda najčešće se koristi kao samostalan namaz za kruh, palačinke i slično, no može se naći i u brojnim kolačima i u umacima za neka jela moderne kuhinje.
U starim vremenima ovaj se namaz čak koristio i u kozmetičke svrhe, pa svakako možete i to probati.
100 g jagoda ima samo 27 - 30 kalorija, pa je ovo voće zbog toga pogodno za mršavljenje.
Zimnica od jagoda
Foto: RitaE / Pixabay
Odgovori