Džem od mandarina izvrstan je kao dodatak bilo kojem jelu, a slaže se čak i uz slana jela. Ono što će vam biti zanimljivo je to da, osim što je jako ukusan, nema veliki broj kalorija.
Donosimo najbolje i najčešće recepte za pripremu ovog džema, tu spada recept za tradicionalni domaći džem od mandarina, verzija bez šećera koja ima kraći rok trajanja i brzi recept za džem od mandarina bez kuhanja.
Priprema mandarina
Za pripremu džema potrebno je paziti koju vrstu mandarina biramo. Važno je da pazite na veličinu plodova i sočnost. Iz tog razloga, idealne vrste za pripremu marmelade ili džema su Kawano, Chachara i Zorica rana
Berba mandarina je jednostavna ako se beru ručno, no potreban je broj ljudi, pa je često dugotrajna. Uzgoj mandarina na velikim plantažama popularan je u južnim dijelovima naše regije.
U ostatku zemlje, na kontinentu, popularnija je kupovina, a s obzirom na to da postoji domaći uzgoj, cijena mandarina nije visoka. Treba paziti na to je li proizvod iz domaće proizvodnje ili je uvoz, jer su mandarine iz domaćeg uzgoja manje tretirane raznim štetnim preparatima.
Kada birate mandarine za džemove, obavezno pripazite na izgleda mandarina - moraju izgledati svježe, imati što sjajniju koru i ne smiju biti mekane. Ako su mandarine na dodir jako mekane, znači da su možda već počele trunuti, pa nisu prikladne za korištenje.
Recepti
Ako je ikako moguće, odaberite mandarine koje su pune soka. To ćete znati po tome što imaju sjajniju kožu, a kada ih primite u ruku čine se težima, iako bi na izgled trebale biti manje. Osim toga, izbjegavajte one s mrljama ili drugim vidljivim oštećenjima kože, birajte domaće proizvode jer je veća vjerojatnost da nisu špricane i izbjegavajte mekane.
Kada džem sipate u staklenke, svakako ih prethodno zagrijte, kako staklo ne bi puklo zbog prevelike vrućine dobivene smjese. Steriliziranje staklenki je preporučljivo zato što ubijaju bakterije koje pospješuju kvarenja džema prije isteka roka trajanja.
Za pripremu svakog džema potrebno je uložiti velik trud i dosta vremena, pa tako i džem od mandarina nije iznimka. Svi smo svjesni da su prirodni proizvodi zdraviji, pa se zato pri izradi džemova potrudite koristiti prirodne sastojke (npr. umjesto šećera koristite med, umjesto limunske kiseline koristite svježe istisnuti limunov sok).
Džem od mandarina
Tradicionalni recepti nekako uvijek ispadnu najukusniji, pa vam donosimo klasični domaći džem od mandarina.
Od 2 kg mandarina možete pripremiti 2 kg džema od mandarina.
Sastojci
- 2 kg mandarina
- 1,4 kg šećera
- 2 limuna (korica i sok)
- voda (po želji)
Postupak
- Ako ste kupili prskane mandarine, odvojite tri komada, stavite ih u vodu u kojoj ste otopili par žlica sode bikarbone i pustite neka se namaču preko noći. Istu stvar napravite s limunom.
- Ujutro mandarine operite, stavite ih u malo vode i kuhajte oko 10 minuta ili dok ne vidite da su omekšale.
- Ostatak mandarina ogulite od kore i prepolovite, stavite ih u dublju posudu, dodajte šećer i mandarine koje ste prethodno prokuhali.
- Dodajte vodu i sve zajedno kuhajte oko 30 minuta.
- Nakon toga usitnite mandarine koje ste kuhali
- Vratite ih u lonac i kuhajte oko 10 minuta.
- U gotovu smjesu dodajte sok od limuna i komade limuna, a ako ga želite dodatno aromatizirati, dodajte malo ruma i vanilije.
- Kada je vruć, džem ne izgleda dovoljno gust, ali će se tijekom hlađenja dodatno zgusnuti.
- Staklenke prethodno zagrijte u pećnici i u tako vruće ulijte vrući džem.
- Odmah ih zatvorite, a staklenke okrenite naopačke jer će se tako same vakuumirati.
- Džem ohladite na sobnoj temperaturi, a nakon toga skladištite na suhom, hladnom i tamnom mjestu.
Džem od mandarina bez šećera
Da bi bio zdraviji, džem treba imati i što manje šećera (pogotovo bijelog), tako da je umjesto šećera potrebno koristiti med ili steviju, ako mislite da je džem bezukusan bez zaslađivača.
Od 1 kg mandarina možete pripremiti 1 kg džema od mandarina.
Sastojci
- 1 kg mandarina
- 1 limun (iscijedite sok)
- 4 žličice meda
Postupak
- Prije guljenja, mandarine operite. Stavite ih u otopinu octa, sode bikarbone i vode na 30 minuta, kako bi uklonili sve nečistoće i potencijalne otrovne tvari.
- Otopinu pripremite tako što ćete u 1 l vode dodati 1 žlicu octa i 2 žličice sode bikarbone. Sve dobro promiješajte i ubacite mandarine.
- Očistite od kore i bijelih žilica kojima su prošarane. Koru od 3 mandarine ostavite sa strane.
- Mandarine, med ili steviju i limunov sok pomiješajte i pustite smjesu da odstoji 2 sata.
- Koru mandarina koju ste ostavili sa strane narežite na rezance i dodajte ostalim sastojcima.
- Kuhajte dok smjesa ne zakuha, smanjite vatru i kuhajte još 40 minuta. Smjesu je potrebno povremeno promiješati.
- Kada je smjesa gotova, prelijte ju u staklenke prethodno zagrijane u pećnici, zatvorite, okrenite naopačke i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi
- Nakon što se ohladi, skladištite na suhom, hladnom i tamnom mjestu.
Džem od mandarina bez kuhanja
Ponekad nam se ne da kuhati već samo želimo brzo konzumirati ovaj ukusan džem s malim brojem sastojaka. Nažalost, džem pripremljen na ovakav način ne može se dugo skladištiti. Ako ga ne uspijete iskoristiti odmah, zamrznite ga, ali će kod odmrzavanja vjerojatno promijeniti teksturu.
Od 1 kg mandarina možete pripremiti 1 kg džema od mandarina
Sastojci
- 1 kg očišćenih i narezanih mandarina
- 2 - 4 žlice meda
- 2 - 4 žličice limunovog soka
Postupak
- Mandarine ubacite u mikser sve dok se ne pretvori u jednoliku smjesu. Nakon toga dodajte med i sok od limuna.
- Promiješajte smjesu, prebacite u sterilizirane staklenke i stavite u hladnjak barem 60 minuta.
- S obzirom na to da džem niste kuhali, nije dugotrajan, pa ga je potrebno što prije konzumirati.
- Rok trajanja je 3 dana, ali cijelo to vrijeme potrebno ga je držati u hladnjaku.
Skladištenje
Džem od mandarina potrebno je skladišti na hladnom, tamnom i suhom mjestu, pogotovo ako ne koristite aditive koji umjetno produžuju rok trajanja.
Nakon što staklenku jednom otvorite, pojedite džem u roku od par dana, s tim da ga je potrebno držati u hladnjaku. Kako bi produžili rok trajanja, džem možete pasterizirati.
Upotreba
Osim konzumacije svježih plodova, česta je i prerada mandarina, tako se od njih mogu raditi marmelade, džemovi, sokovi, likeri...
Džem od mandarina je uz marmeladu od mandarina jedan od najčešćih načina prerade mandarina, a može se koristiti jednostavno kao običan namaz na kruh ili zaslađivač u različitim kolačima ili tortama.
Zimnica od mandarina
Odgovori