Mandarina je iznimno zdravo citrusno voće, poznato po slatkom i sočnom mesu i mirisnoj kori koja već prilikom lakog guljenja ispušta intenzivni miris. Upravo iz tog razloga, mandarina je izvrsna namirnica za pripremu sokova i sirupa, ali i za pripremu ukusnog likera lijepe boje.
Liker i nije posebno zahtjevan za pripremu. Bit će vam potrebne zrele mandarine (neprskane) ili njihova kora, šećer, rakija, staklene boce i svjetlost, uz dozu strpljenja. Ipak moramo pričekati da svi sastojci puste svoje okuse i arome.
Liker se zatim može konzumirati samostalno, kao aperitiv ili se može koristiti kod kuhanja.
Priprema mandarina
Postoji više stotina sorti mandarina, ali samo one slatke i sočne, koje pritom imaju tanku kožicu koja se lako guli i što manje koštica su prikladne za pripremu zimnice. Naravno, zimnicu je moguće raditi od svih jestivih vrsta mandarina, ali u tom slučaju treba neutralizirati veće količine kiseline ili gorčine.
Sorte mandarina koje su najrasprostranjenije u našoj regiji (Hrvatska, BiH i Crna Gora) su nam najlakše dostupne u trgovinama ili trgovačkim centrima, na tržnicama, ali i plantažama: Chachara, Zorica rana, Okitsu, Kawano wase, Saigon, Owari.
Kod kupnje mandarina potrebno je obratiti pozornost na koru, koja bi trebala biti sjajno narančasta, bez većih oštećenja, što pokazuje da je plod zdrav. Probajte birati teške plodove, jer to znači da su nedavno ubrani, a samim time i svježi.
Berba počinje krajem rujna, a ovisno o sorti, traje čak do početka siječnja. Ostalo voće se može slobodno brati jednostavnim trganjem ploda s grane, ali kod mandarina to nije tako jednostavno. Plodovi se moraju oprezno rezati škarama s grančica od kojih se teško odvajaju.
Berba se odvija kada razina kiseline u plodu opadne i kad dosegne najvišu razinu slatkoće. Taj trenutak možemo prepoznati po boji ploda, jer 2/3 kore poprimi nijansu žuto-narančaste boju.
S obzirom na to da su plodovi sami po sebi puni tekućine, kod skladištenja i transporta su skloni truljenju ako je kora mokra, pa ih je potrebno brati po suhom i sunčanom vremenu.
Recepti
Liker od mandarina poznat je i kao "mandarino", alkoholni je napitak, a ima prekrasnu narančastu boju.
Kada radite liker, količinu šećera možete mijenjati prema svom ukusu. Ako su mandarine slatke, možete smanjiti količinu šećera, a ako su kisele, možete ju povećati.
Ako koristite kupovne mandarine, preporučljivo ih je prije konzumiranja 1 do 2 sata močiti u hladnoj vodi, jer će se na taj način djelomično očistiti od štetnih preparata kojima su tretirane.
U nastavku donosimo par recepata za čiju pripremu će vam trebati malo vremena, ali i malo strpljenja. Rezultat je zavidno desertno piće koje će razveseliti sve koji ga kušaju.
Liker od mandarina
Ovaj recept nema određene količine sastojaka potrebnih za pripremu likera. Jednostavno odaberite par mandarina, sterilizirajte bocu ili staklenku i krenite u pripremu.
Sastojci
- mandarine (po želji)
- šećer (po želji)
- rakija ili votka (po želji)
Postupak
- Od svih mandarina koje ste namijenili liker, 2/3 ogulite, očistite od bijelih niti kojima su prošarani i rasporedite na komade, a od preostalih iscijedite sok.
- Na dno sterilizirane staklenke složite red mandarina i usipajte šećer u omjeru 1 - 1,5 žlica šećera na 1 mandarinu, no ako mandarine nisu dovoljno slatke, možete povećati količinu šećera.
- Opet složite red mandarina, pa 1 – 1,5 žlice šećera, a postupak ponavljajte sve dok ne iskoristite mandarine.
- Nakon što ste iskoristili sve mandarine, zalijte smjesu sokom od preostale 1/3 mandarina
- Dodajte alkohol tako da staklenku napunite do vrha.
- Staklenku izložite suncu i držite tako mjesec dana. Povremeno promućkajte da se šećer lakše otopi.
- Ako mandarine isplivaju na vrh, staklenku okrenite naopačke.
- Nakon mjesec dana na suncu, liker procijedite i prelijte boce te čuvajte na tamnom mjestu sve do otvaranja.
- Liker se poslužuje dobro rashlađen.
Liker od kore mandarine
U slučaju da su vam dostupne neprskane domaće mandarine, obavezno sačuvajte njihovu koru i od nje pripremite ukusan liker čarobnog mirisa.
Od 10 mandarina možete pripremiti oko 2 l likera.
Sastojci
- 1 l kvalitetnije votke
- 10 mandarina
- 700 g šećera
- 700 ml vode + 1 šalica vode
Postupak
- Mandarine operite, osušite, ogulite, pa narežite na trake.
- Posložite mandarine na dno sterilizirane staklenke, prelijte votkom pa spremite na hladno mjesto.
- Staklenku promućkajte svaki dan, a nakon 7 do 10 dana provjerite je li kora lomljiva. Ako je kora hrskava i lomljiva, spremna je za izradu likera.
- Uzmite lonac, usipajte šećer i vodu, stavite na vatru i polako zagrijavajte uz povremeno miješanje sve dok ne dobijete šećerni sirup.
- Smjesu rashladite na sobnoj temperaturi.
- U bocu kroz sito procijedite alkohol iz staklenke, dodajte pripremljeni šećerni sirup, promiješajte i probajte okus. Ako vam se čini prejako, dodajte šalicu vode i ponovno promiješajte.
- Nakon što je gotov, liker čuvajte na hladnom mjestu, po mogućnosti u hladnjaku.
Skladištenje
Liker prelijte u sterilizirane dekorativne boce i negdje navedite datum proizvodnje. Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu. Ne morate se brinuti da će se pokvariti, s obzirom na to da je alkohol konzervans.
Liker najbolji okus ima tek nakon što odstoji par mjeseci. Nakon godinu dana, liker će početi gubiti i okus i boju.
Ako ste ga morali otvoriti, čuvajte ga u hladnjaku iskoristite što prije, jer će liker zbog procesa oksidacije polako izgubiti okus.
Upotreba
Liker od mandarina se najčešće konzumira kao aperitiv rashlađen s par kockica leda. Popularan je zbog svoje boje, a izrazito je efektno desertno piće.
Često se koristi i u kuhinji jer se savršeno uklapa u kreme ili biskvite, a slasticama daje osvježavajući okus. Zbog visokog postotka alkohola koristi se u manjim količinama.
Zimnica od mandarina
Foto: Myriam Zilles / Unsplash
Odgovori