Liker od oraha je poznata vrsta alkoholnog napitka koji se već dugo proizvodi u kućnoj radinosti. Ima mnogo zdravstvenih prednosti, a u drevnim kulturama koristio se kao lijek. Naziva se još i orahovac, a njegov postupak proizvodnje je poprilično jednostavan.
U ovom ćemo članku otkriti par recepata koje možete koristiti kako bi sami napravili ovaj delikatesni liker. Prvi recept je za tradicionalni liker od oraha, dok je drugi recept za liker bez šećera.
Priprema oraha
Postoji više od 20 vrsta oraha koji su se razvila kroz dugi period kultivacije ove biljke. Često se sadi u vrtovima pa je važno prepoznati koja je vrsta u pitanju. Nisu sve vrste pogodne za proizvodnju likera od oraha, stoga preporučujemo nekoliko najboljih vrsta za ovu svrhu: Šampion, Haloze, Pela i Zora.
Orasi koje najčešće kupujemo u supermarketima obično su uvezeni iz stranih zemalja. Najbolje je odabrati domaće orahe, iako mogu biti prilično skupi. Zbog nedostatka oraha u posljednjih nekoliko godina, povećala se potražnja, što je uzrokovalo rast cijena. Savjetujemo kupnju oraha s domaćih plantaža, koje najlakše možete pronaći na tržnicama.
Berba oraha nije česta, plodovi obično sami padaju s drveća tijekom zriobe. Orahe namijenjene proizvodnji likera treba ubrati početkom lipnja / srpnja i tada pripremiti ovaj napitak, jer se tada sastojci najbolje kombiniraju s alkoholom.
Recepti
Postoji mnogo recepata za ovaj liker, ali nisu svi jednako dobri, stoga je najbolje tražiti kreativnije i prirodnije metode proizvodnje ovog alkoholnog pića. U nastavku donosimo par recepata za proizvodnju najboljeg liker od oraha.
U liker možete dodati razne začine koji će poboljšati njegov okus. Dodavanje crvenog vina u liker pružit će odličan okus i učiniti piće još ukusnijim. Također, liker se može napraviti i od orahovog ekstrakta, koji se često koristi u raznim desertima i smjesama kako bi poboljšao okus.
Liker od oraha
Tradicionalni recept sastoji se od samo osnovnih sastojaka bez kojih se ovaj liker ne bi mogao pripremiti. Na ovaj su način naši stari najčešće pripremali liker, a možete ga koristiti kao referencu za prepoznavanje kojih vam okusa još nedostaje i što trebate dodati. Sa sastojcima u ovom receptu dobit ćete 2 l domaćeg likera od oraha.
Sastojci
- 12 mladih zelenih oraha
- 700 g šećera ili meda
- 1,3 l domaće rakije
Postupak
- Oprane orahe prepolovite ili razrežite na četvrtine.
- U veliku posudu ili plastičnu kantu stavite red oraha i pospite polovicom šećera.
- Po želji možete dodati naranče, limun, pelin, klinčić, cimet, zrna kave ili vaniliju, kao i druge sastojke koji su vam ukusni.
- Prelijte rakijom, dobro promiješajte i čvrsto zatvorite.
- Držite na suncu 40 dana, ali svaki dan uzmite i malo promiješajte da se sastojci bolje sjedine.
- Nakon 40 dana procijedite kroz gazu kako bi dobili bistri liker.
- Na kraju prelijte u staklenke koje trebate držati na hladnom i tamnom mjestu do konzumacije.
Liker od oraha bez šećera
Ako iz nekog razloga ne možete ili jednostavno ne želite koristiti šećer, provjerite ovaj recept za potpuno zdravi liker, no jednako ukusan kao onaj tradicionalni. Sa sastojcima u ovom receptu dobit ćete 2 l domaćeg likera od oraha.
Sastojci
- 25 mladih, zelenih oraha
- 8 klinčića
- 2 limun
- 2 l domaće rakije
- med (po želji)
Postupak
- Oprane orahe zarežite (ako su mali) ili prepolovite (ako su veći).
- Limune dobro operite, a zatim ih izrežite na ploške.
- Dodajte med po želji, ali ne previše, ubacite klinčiće i domaću rakiju te dobro izmiješajte kako bi se šećer bolje otopio.
- Ulijte u posudu koju ćete 40 dana držati na suncu. Svaki dan je dobro protresite, ali bez otvaranja.
- Liker zatim procijedite kroz gazu kako bi ga razbistrili.
- Prelijte u staklenku ili bocu te držite na hladnom i tamnom mjestu do konzumacije.
Skladištenje
Za skladištenje oraha važno je samo da nije na vlažnom mjestu, jer vlaga može dovesti do plijesni i drugih problema koji mogu oštetiti plodove. Najbolje ih je čuvati na hladnom mjestu, bez potrebe za posebnom brigom, posebno ako su još uvijek u ljusci. Ako su već očišćeni, trebali biste ih dobro zatvoriti u posudu koja nije izložena zraku. Mogu se čuvati dugo vremena, ali prije upotrebe uvijek provjerite postoji li bilo kakva promjena u boji, okusu ili obliku kako biste bili sigurni da nisu pokvareni.
Liker od oraha se čuva na tamnom i hladnom mjestu nakon što je proveo 40 dana na suncu. Zbog alkohola koji sadrži, nema rok trajanja, ali nakon otvaranja treba ga držati u hladnjaku i svakako dobro zatvoriti bocu u kojoj se nalazi.
Upotreba
Likeri se općenito koriste za mnogo više stvari od same konzumacije. Mogu se miješati s drugim pićima, koristiti kao sastojak u namazima, kremama i proizvodima za njegu. Koristan je u brojnim situacijama povezanima s njegom kože. Pored toga, često se koristi u pripremi raznih slastica, kolača, ali i kao sastojak u mnogim jelima.
Foto: Marco Verch / CC
Odgovori