U višnjama možete uživati tijekom cijele godine, svježima tijekom sezone ili konzerviranim, sušenim i zamrznutim van sezone. Broj recepata s ovim voćem je velik, među kojima su kolači s višnjama, štrudle i slatki liker, poznat i kao višnjevac.
Višnjevac je alkoholno piće koje se obično priprema kao dio zimskih zaliha. Dok se pripremaju i nakuhavaju razni pekmezi, kompoti, džemovi i marmelade, uvijek se ostavi dovoljno višanja kako bi se u staklenki mogle pomiješati sa šećerom i zatim ostaviti na suncu. Dodavanjem rakije dobivamo aperitiv, slatko i izrazito popularno piće.
Donosimo vam recepte i upute kako napraviti liker od višanja sa ili bez kuhanja, verziju bez šećera te liker s rumom umjesto rakije. Recepte možete jednostavno pripremiti kod kuće ili čak dvorištu - brzo i bez nereda.
Priprema višanja
Pri izradi likera od višanja odličan izbor su maraska, autohtona dalmatinska sorta, i gorsemska, porijeklom iz Belgije, koju se može naći sjevernije. Odabirom bilo koje od navedenih vrsta pripremit ćete ukusan i sladak liker.
Sezona Maraske je krajem lipnja i početkom srpnja, a sama vrsta je izrazito plodna. Njeni plodovi su krupni, okrugli i crveni. Ima sjajnu i tanku kožicu, a meso joj je sočno, mekano i tamnocrveno sa slatkim i kiselkastim okusom, što je čini idealnom za preradu, posebice za likere gdje je njen zadatak ublažiti snažne arome alkohola poput rakije ili vodke.
Gorsemska je izvrsna za preradu zbog svog kiselkastog okusa i tanke kožice. Također je odlična sorta za preradu u pekmeze, džemove, marmelade, kompote, sirupe, sokove i likere.
Višnje se beru u lipnju i srpnju, a zrelost plodova se može odrediti po tamno-crvenoj boji, lakoći s kojom se plod može odvojiti od grane i mekoći ploda na dodir. Kod branja je važno biti pažljiv i ne oštetiti višnje jer će se oštećene višnje brže pokvariti. Branje može biti ručno, pomoću tresača ili drvenih štapova.
Višnje se mogu kupiti na tržnicama i supermarketima, gdje je važno obratiti pažnju na moguća oštećenja. Zamrznute višnje su i više nego dobra alternativa svježima.
Recepti
Liker od višanja znamo kao "maraschino" i "cherry brandy". Liker se može pripremiti na nekoliko načina, koristeći različite vrste alkohola, ali osnovni sastojci ostaju isti - višnje, domaća rakija i šećer. Također, postoji mogućnost obogaćivanja likera drugim okusima ili pripremanjem bez dodatka šećera.
Liker se može pripremati kuhanjem ili izlaganjem suncu. Kod izlaganja suncu, važno je da staklenka napunjena višnjama i šećerom stoji na sunčevoj svjetlosti barem 3 tjedna, što je dovoljno da višnje oslobode svoj sok.
Za odabir rakije preporučljivo je koristiti domaću lozovaču ili jabukovaču, a možete se odlučiti i za domaću šljivovicu. Ključno je da rakija bude dobre kvalitete.
Višnjevac može se napraviti i od zaleđenih višanja. Ako u zamrzivaču imate višak višanja od prošle sezone i ne znate ih iskoristiti, pripremite liker od višanja. Višnjevac se može pripremiti i od kompota. Iako ova metoda nije tradicionalna, u slučaju nedostatka svježih višanja, ponekad je potrebno posegnuti za alternativom.
Liker od višanja
Ovaj liker od višanja obilježava karakteristična slatkoću i gustoća. Recept uključuje temeljne sastojke koje su koristili naši stari. S ovim receptom jednostavno ne možete pogriješiti - jedino je pitanje preferirate li trpkiji ili slađi liker.
Korištenjem sastojaka navedenih u ovom receptu, dobit ćete otprilike 6 l likera od višanja.
Sastojci
- 1 l vode
- 150 dag šećera
- 3 kg višanja s košticama bez peteljke
- 4 dl rakije
Postupak
- Otopite šećer kuhanjem u vodi dok tekućina ne postane potpuno prozirna.
- Ostavite da se smjesa ohladi, zatim dodajte višnje i rakiju.
- Sada manje gustu smjesu izlijte u boce, čvrsto ih zatvorite i ostavite na sunčanom mjestu 3 tjedna.
- Nakon 3 tjedna, kroz gazu procijedite tekućinu. Na vama je da odlučite hoćete li u likeru ostaviti višnje kao ukras ili ih upotrijebiti za nešto drugo.
- Čvrsto zatvorite boce i skladištite na hladnom i tamnom mjestu.
Liker od višanja bez šećera
Za sve one koji ne mogu, ne smiju ili jednostavno ne žele konzumirati šećer, ovaj zdraviji recept je baš za vas. Ovako pripremljen liker pruža slobodu prirodnom okusu višanja, s dodatkom ekstrakta od badema i zaslađivača stevije.
Korištenjem sastojaka navedenih u ovom receptu, dobit ćete otprilike 3 l likera.
Sastojci
- 1 kg višanja bez koštica
- 800 ml vode
- 500 ml votke
- 2 žlice tekuće stevije
- 1 žlica ekstrakta badema
Postupak
- Staklenke dobro operite i sterilizirajte u pećnici.
- Ubacite sve odjednom - višnje, vodu, votku, steviju i ekstrakt badema, a zatim promiješajte.
- Čvrsto zatvorite staklenku i spremite ju u hladnu smočnicu ili hladnjak na period od 2 tjedna.
- Nakon 2 tjedna, kroz gazu procijedite tekućinu. Na vama je da odlučite hoćete li u likeru ostaviti višnje kao ukras ili ih upotrijebiti za nešto drugo.
- Čvrsto zatvorite boce i skladištite na hladnom i tamnom mjestu.
Liker od višanja bez kuhanja
Ovo je recept koji zahtijeva malo više strpljenja, ali rezultat je prepoznatljivi okus likera od višanja na koji su svi navikli. Za sve ljubitelje prirodnih procesa, u nastavku donosimo recept za liker od višanja bez termičke obrade.
Korištenjem sastojaka navedenih u ovom receptu, dobit ćete otprilike 5 l likera.
Sastojci
- 2 kg višanja s košticom i peteljkom
- 1 kg šećera
- 2 l rakije (loza ili komovica)
Postupak
- Složite sastojke u veliku staklenku - red višanja, zatim red šećera, zatim red višanja. Ako imate više sastojaka, može biti i više redova.
- Pokrijte staklenku tanjurićem i ostavite je na suncu 3 tjedna.
- Nakon 3 tjedna dodajte rakiju prema odabiru, čvrsto zatvorite staklenku i ostavite da stoji još 30 dana.
- Nakon 30 dana, liker je spreman za konzumaciju.
- Ako želite, kroz gazu procijedite tekućinu. Na vama je da odlučite hoćete li u likeru ostaviti višnje kao ukras ili ih upotrijebiti za nešto drugo.
- Čvrsto zatvorite boce i skladištite na hladnom i tamnom mjestu.
Liker od višanja s rumom
Svi koji nisu ljubitelji jakog mirisa i okusa rakije, liker od višanja mogu pripremiti i sa rumom. Iako ova varijanta nije tipična ili tradicionalna, definitivno će zadovoljiti ljubitelje slađih okusa. Najbolji dio ovog recepta je što rum nije nužno dodati, a liker će biti bez dodanog alkohola. Ako niste ljubitelj ni rakije ni ruma, možete odabrati i voćnu votku.
Korištenjem sastojaka navedenih u ovom receptu, dobit ćete otprilike 4 l likera, ovisno o količini dodanog šećera.
Sastojci
- 4 kg opranih višanja
- 1,5 kg šećera
- 1 l ruma
Postupak
- Operite višnje, očistite ih od peteljki i ubacite u posudu. Za 4 kg višanja trebaju vam dvije staklenke od 4 kg.
- Uz višnje ubacite šećer i čvrsto zatvorite posudu.
- Ostavite da stoji na sunčanom mjestu 40 dana.
- Nakon 40 dana, protresite višnje i procijedite kroz gazu.
- Dodajte rum u ocijeđene višnje, promiješajte i prelijte u prethodno sterilizirane boce.
- Čvrsto zatvorite boce i skladištite na hladnom i tamnom mjestu.
Skladištenje
Ako ćete višnje ostavljati u bocama s likerom, odaberite one sa širokim grlom, jer će iz onih s uskim grlom, višnje kasnije biti teško izvaditi. Također postoji mogućnost da vam višnje zapriječe bocu svaki put kada točite.
Liker od višanja nikad se neće pokvariti, sve dok ne otvorite bocu. Kada otvorite bocu, najbolje je liker potrošiti u periodu 6 - 8 mjeseci, iako može trajati i do 12 mjeseci. Otvorenu bocu držite na hladnom i tamnom mjestu.
Upotreba
Liker od višanja, osim što može poslužiti kao samostalan desert, može biti i dodatak drugim slasticama. Također je odličan dodatak sladoledu ili smrznutom jogurtu. Možete ga isprobati i sa Schwarzwald tortom!
Višnje koje su ostale nakon konzumacije likera može se iskoristiti za pripremu domaćih Griota i drugih slastica s čokoladom. U desertima se izvrsno slaže s čokoladom, rogačem i makom, a može se kombinirati i s voćem poput šljiva i trešanja.
Zimnica od višanja
Foto: Dov Harrington / CC
Odgovori