Ako niste ljubitelj kiselkastog okusa svježe višnje, ne očajavajte. Ovo voće može se iskoristiti u kreiranju različitih deserta - poput džemova, pekmeza, marmelada ili štrudli, što će privući čak i one koji misle da ne vole višnje, svojom posebnom mješavinom kiselih i slatkih okusa.
Pored deserta, višnje se mogu koristiti i u proizvodnji likera, vina i rakija, ali i za sok čije su dobrobiti za vaše tijelo nemjerljive. Sok od višanja napravljen kod kuće zahtijeva malo više vremena od onog kupljenog u trgovini, ali trud se svakako isplati.
Priprema višanja
Ako se odlučite za uzgoj višanja, najpopularnije, ali ujedno i najrazličitije sorte su: maraska, rexelle i oblačinska višnja.
Važno je naglasiti da se zrelost višanja, koja je potrebna za preradu, ne može postići nikakvim kasnijim postupkom nakon branja. Stoga je ključna procjena ploda, kušanje i odabir pravog trenutka za berbu. To je najčešće sredina i kraj lipnja, jer tada završava prirodni ciklus višanja.
Berba sama po sebi zahtijeva puno strpljenja i ruku, budući da višnje možete brati ručno ili uz pomoć tresača, dok se u većim višnjicima obično koristi strojna berba. Višnje berite kada su u punoj zrelosti, a to je kad su crvene, a ne bordo. Potrebno je obratiti pažnju na čvrstoću plodova. Važno je procijeniti čvrstoću koja neće rezultirati pucanjem ploda.
Kod kupnje, definitivno odaberite višnje koje još uvijek imaju peteljku. Višnje koje su bilo kako oštećene neće trajati. Također, presvijetla boja ukazuje na to da su ubrane prerano i kao rezultat toga, proizvod koji želite pripremati bit će prekisel.
Ako razmišljate o kućnoj preradi višanja, vremenski trenutak branja nije presudan ako namjeravate pripremati sok ili druge prerađevine gdje prevelika zrelost neće bitno utjecati na kvalitetu gotovog proizvoda.
Recepti
Zdravlje je svima nama na vrhu liste prioriteta, pa smo vam pripremili nekoliko verzija, od tradicionalne domaće verzije višnjevog soka, do zdravije verzije bez šećera. U nastavku ćete pronaći recepte za sok od višanja koji će dobro popuniti vašu smočnicu.
Tijekom cijeđenja soka, važno je nekoliko puta oprati voće kako bi se eventualni tvrdi ostaci lakše odvojili od soka. Čvrste dijelove iskoristite kod priprave džema ili kod priprave sirupa za palačinke.
Ako su višnje prirodno slatke, možete smanjiti količinu šećera na 700 g / 1 l soka. Možete dodati i nekoliko vrećica vanilin šećera da dodatno obogatite aromu.
Sok od višanja
Ovaj recept za sok od višanja je vrlo jednostavan i neće vam oduzeti puno vremena. Sigurno će vas osvojiti svojim bogatim okusom i neodoljivim mirisom. Jednom kada pripremite ovaj napitak, uvijek ćete se vraćati po još. Od ovog recepta dobit ćete
Sastojci
- 2,5 kg višanja
- 1/2 žlice limunske kiseline
- 2 kg šećera
- 1/4 žličice konzervansa
Postupak
- Prije svega, višnje dobro operite i očistite od peteljki.
- Gnječite ih rukama u većoj posudi dok ne dobijete smjesu bez komadića višanja.
- Dodajte limunsku kiselinu u smjesu, prekrijte posudu i ostavite da odstoji na hladnom mjestu oko 24 sata, kako bi se voće i kiselina proželi.
- Procijedite smjesu kako biste se riješili tvrdih dijelova i koštica.
- U soku će vam ostati još sitnih komadića voća, pa procijedite ponovno, ovaj put kroz gazu, dok ne dobijete potpuno bistri sok.
- Na 1 l filtrirane tekućine ubacite 1 kg šećera, a zatim stavite kuhanje 15 - 20 minuta.
- Za vrijeme kuhanja uklonite pjenu koja se formira.
- Po želji, dodajte konzervans i kuhajte još par minuta.
- Kada je sok gotov, skladištite ga na hladnom i mračnom mjestu.
Sok od višanja bez kuhanja
Ovaj recept je još jednostavniji od prethodnog i ne zahtijeva termičku obradu višanja, što znači da će sok zadržati 100% nutritivne vrijednosti. Za ovu metodu koristit ćete samo 4 sastojka.
Sastojci
- 2 kg višanja
- 1 žličica limunske kiseline
- 2 kg šećera
- voda po želji
Postupak
- Operite višnje i odstranite peteljke, zatim ih ubacite u posudu.
- Vilicom gnječite višnje i dodajte limunsku kiselinu.
- Prelijte višnje vodom dok voda ne prekrije voće, trebat će vam veći lonac.
- Ostavite da stoji 24 sata na sobnoj temperaturi.
- Procijedite sok prvo u cjedilu, a onda u gazi kako biste temeljito odvojili ostatke višanja od tekućine.
- Dodajte šećer u omjeru 1:1.
- Tekućinu dobro miješajte neko vrijeme i uklanjajte pjenu koja se stvara za to vrijeme.
- Kada se pjena više ne stvara, sok je spreman za pohranu u hladnjak.
Gusti sok od višanja
Najjednostavniji recept za sok od višanja je onaj za pripremu gustog soka. Možda se sjećate velikih staklenki punih višanja i šećera koje su se sunčale na bakinoj terasi. Donosimo vam upute za pripremu takvog soka. Ovako pripremljen sok morat ćete razrijediti vodom jer je teksture poput sirupa.
Sastojci
- 2 kg višanja
- otprilike 1,3 kg šećera (ovisno o kiselosti višanja)
Postupak
- Operite svježe višnje, očistite peteljke i pustite ih da se osuše. Ako se žurite, možete ih osušiti krpom.
- U veliku staklenku stavljajte sloj šećera, zatim sloj višanja, pa ponovite i slažite slojeve dok ne potrošite sve sastojke.
- Važno je da pripazite na omjer višanja i šećera, u omjeru 2:1.
- Smjesu ostavite na sunčanom mjestu 3 tjedna, ali povremeno protresite staklenku.
- U tom periodu, višnje će pustiti svoj sok i sa šećerom napraviti savršen sirup.
- Nakon 3 tjedna možete početi koristiti sirup. Skladištite ga na hladnom i mračnom mjestu.
Skladištenje
Kod pripreme soka od višanja, izvrsno je to što konzervans nije nužan, ali ako ga koristite, produžit će rok trajanja samog soka.
Svježe pripremljeni sok u staklenkama okrenite naopako i skladištite na tamnom i hladnom mjesto. To je važno jer će šećer tako ostati otopljen u soku umjesto da se taloži na dnu. Najčešće se sprema u smočnicu ili podrum gdje sok duže zadržava svoj izvorni okus, boju i miris.
Kada otvorite bocu soka, preporučuje se da je držite u hladnjaku kako bi se spriječilo kvarenje i da sok konzumirate u što kraćem roku.
Upotreba u kuhinji
Otkoštene višnje i sok od višanja mogu se kombinirati s raznim sladilima i drugim voćem za pripremu ukusnih i osvježavajućih smoothija. Dodavanjem vode dobiva se lagani, ali hranjivi napitak koji će vam vratiti izgubljenu energiju.
Mnogo je načina kako možete koristiti sok od višanja u kuhinji, ali najčešće ga se koristi za pripremu slastica, daje sočnost biskvitu, štrudli ili savijači, te za pripremu umaka za palačinke.
Sok od višanja također možete koristiti kod daljnje prerade u marmeladu.
Zimnica od višanja
Foto: Personal Creations / CC
Odgovori