Priprema kiselog kupusa je vrlo jednostavna, a sam domaći kiseli kupus je često ukusniji i zdraviji. Iskoristite naš domaći tradicionalni recept u kojem se osim sastojaka nalazi i detaljan proces pripreme kao i način skladištenja za zimnicu.
Kupus se najčešće dijeli prema boji - zelena, bijela i ljubičasta, a najpopularnija zimnica je kiseljenje kupusa. Za kiseljenje, dobro je koristiti kasne sorte, jer ih odlikuju tanki listovi prikladni za čuvanje i skladištenje. Berba kasnih sorti odvija se od rujna do studenog.
Priprema kupusa
Berba kupusa kreće kada plodovi dovoljno sazru, što ćete znači po tome da su plodovi čvrsti i veliki. Za kiseljenje, koriste se kasne sorte, koje se beru prije nego padne prvi mraz, a obavezno prije nego smrzne.
Berba se obavlja ručno, a za rezanje je potrebno koristiti nožić. Glavica kupusa siječe se iznad donjeg lišća, po mogućnosti pri samom korijena, a ovojni listovi se uklanjaju, kao i oni žućkaste boje ili oni s oštećenjima
Kada kupujete kupus, obratite pozornost na izgled glavice i kupujte samo one koje se ne savijaju i čvrste su na dodir. Ako boja nije prirodna, ako su listovi oštećeni i žuti, radije ih izbjegavajte. Kada je moguće, kupujte od domaćih uzgajivača ili domaće proizvode na tržnici.
Recepti
Za ovu zimnicu koristite samo ribani kupus ili ribani kupus u kombinaciji s listovima. Ribanje kupusa nije jednostavno kao ribanje ostalih povrtnih kultura, pa će vam trebati poseban ribež namijenjen baš ribanju kupusa. Predlažemo da ga nabavite putem interneta. Ako vam je to prekomplicirano, uvijek možete kiseliti cijele glavice.
Najbolja temperatura za kiseljenje kupusa je od 12 do 18°C. Kiseljenje ne morate raditi na otvorenom već i u vlastitoj kuhinji. Tradicionalno se za kiseljenje koriste drvene zdjele ili bačve, ali ako ih nemate, poslužit će i plastične posude.
Imajte na umu da je sol posudi po potrebno ravnomjerno rasprostraniti i što više sabiti smjesu kako ne bi ostalo previše zraka, jer će inače kupus previše omekšati, a može i potamniti.
Kiseli kupus
Ovo je recept za one koji nemaju ribež ili žele kiseliti cijele glavice. Količinu kupusa možete sami odabrati ovisno o tome koliko vas je u obitelji, ali imajte na umu da je za godinu dana četveročlanoj obitelji potrošnja oko 25 kg kupusa. Ali ako živite u stanu, sigurno će vam to biti malo previše, pa ćemo se orijentirati na pripremu 12 kg kupusa
Sama priprema nije previše zahtjevna, pa ćete uz malo strpljenja lako i brzo pripremiti ovu zimnicu. Prije svega, posudu za kiseljenje kupusa potrebno je temeljito oprati.
Sastojci
- 12 kg kupusa
- 500 g soli
- voda
- 5 lovorovih listova
- papar u zrnu (po želji)
Postupak
- Operite glavice kupusa namijenjene kiseljenju, a zatim ih očistite.
- Vanjske listove odrežite i bacite. Zarežite korijen glavice.
- Glavice složite u bačvu ili posudu tako da korijen gleda prema dolje. Glavice posložite što više i nagurajte ih što gušće.
- U drugoj posudi pripremite otopinu hladne vode i soli. Usipajte u posudu s glavicama kupusa i to tako da prekrije sve glavice.
- Dodajte papar u zrnu i listove lovora na vrh.
- Uzmite vreću, napunite s 10 l vode, zavežite ju i koristite ju kako bi zatvorili posudu u kojoj se nalazi kupus. Težina će spustiti glavice kupusa i onemogućiti doticaj sa zrakom.
- Postupak kiseljenja ćete ubrzati tako što ćete staviti posudu na toplije mjesto.
- Nakon otprilike 7 dana, posudu možete premjestiti u podrum ili neko drugo mračno mjesto.
- Nakon 14 dana izvadite vodu iz posude. Procijedite vodu kako bi se sol i začini promiješali, pa ju zatim vratite u posudu.
- Sam proces kiseljenja traje od 3 do 5 tjedana, ali sve ovisi o vašem osobnom ukusu. Najbolje je da tijekom kiseljenja probate okus kupusa i vidite koliko vam odgovara.
- Kada vam okus odgovara, to znači da je kupus spreman za upotrebu.
- Kisele glavice najbolje je vakuumirati u kuhinjskim vrećicama.
- Spremite ih u hladnjak ili čuvajte na nekom mračnom i hladnom mjestu.
Ribani kiseli kupus
Ribani kupus se najčešće sprema ako imate manje količine kupusa. Moguće ga je narezati nožem, ali se inače koristi poseban ribež.
Postupak pripreme sličan je pripremi glavica kupusa, ali koriste se dodatne voćke zbog bolje arome. Ako vam to ne odgovara, možete ih izostaviti, kao što možete prilagoditi količinu soli vlastitom ukusu. Prije svega, posudu za kiseljenje kupusa potrebno je temeljito oprati.
Sastojci
- 10 kg kupusa
- 400 g soli
- voda
- 5 lovorovih listova
- papar u zrnu (po želji)
- dunja (nije obavezno)
- jabuka (nije obavezno)
Postupak
- Operite glavice kupusa namijenjene kiseljenju, a zatim ih očistite.
- Prepolovite glavice na pola i naribajte. Ostavite par listova kupusa kako biste njima na kraju prekrili posudu.
- Posložite tako naribani kupus u posudu, što gušće, sloj na sloj.
- Nakon što ubacite sloj, posolite, pritisnite nečim teškim sve dok ne primijetite da kupus ispušta vodu. To ponavljajte nakon svakog sloja.
- Nakon svakih 2 do 3 sloja kupusa, stavite krišku jabuke i krišku dunje, papar i list lovora.
- Nakon što ste napunili posudu i kupus leži u svojem soku, smjesa je spremna za kiseljenje.
- Prekrijte sve listovima kupusa koje ste sačuvali na početku.
- Uzmite vreću, napunite s 10 l vode, zavežite ju i koristite ju kako bi zatvorili posudu u kojoj se nalazi kupus. Težina će spustiti kupus i onemogućiti mu doticaj sa zrakom.
- Postupak kiseljenja ćete ubrzati tako što ćete staviti posudu na toplije mjesto.
- Nakon 7 do 14 dana, posudu premjestite na hladnije i mračnije mjesto.
- Sam proces kiseljenja traje od 3 do 5 tjedana, ali sve ovisi o vašem osobnom ukusu. Najbolje je da tijekom kiseljenja probate okus kupusa i vidite koliko vam odgovara.
- Uklonite listove kupusa s površine, a ukiseljeni ribani kupus prebacite u kuhinjske vrećice koje ćete vakuumirati ili prethodno sterilizirane staklenke.
- Spremite ih u hladnjak ili čuvajte na nekom mračnom i hladnom mjestu.
Skladištenje
Rok trajanja kiselog kupusa je dugačak, pa će tako ispravno pripravljena zimnica biti iskoristiva i nakon godinu dana. Ukiseljeni kupus čuvajte na mračnom i hladnom mjestu ili u hladnjaku.
I ribani kupus i glavice kupusa možete spremati u vakuumirane vrećice, a ribani kupus i u sterilizirane staklenke.
Upotreba
Kiseli kupus zbog svog aromatičnog okusa odlično se slaže s mesnim jelima. Jede se i samostalno kao salata. Često je nositelj variva, juha, pa čak i složenaca. Najpopularnije jelo od kiselog kupusa na našim područjima definitivno je sarma.
Zimnica od kupusa
Odgovori