Pečene masline su zapravo sušene masline koje se spremaju u staklenke nakon sušenja u pećnici ili na zraku, a zatim zalijevaju uljem, najčešće maslinovim. Za pripremu će vam trebati već dozrele crne masline dozrele i pećnica u kojoj ćete ih posušiti.
Za ovu vrstu zimnice morat ćete se malo pomučiti. Prvo je potrebno odraditi proces odgorčavanja maslina, a tek nakon prijeći na pečenje.
Za pripremu pečenih maslina i ovaj način konzerviranja, prikladne su mesnate sorte maslina koje ne sadrže velik udio ulja, kao što su Dužica, Ascolana Tenera i Picholine.
Priprema maslina
Prije nego krenete s branjem maslina koje ćete pripremati za pečenje maslina, plodovi moraju mora biti zreli, a to ćete znati tako što će poprimiti potpuno crnu boju. Maslina ne smije imati oštećenja i mora imati lagano smežuranu kožice.
Kod sušenja, važno je odabrati masline koji kojih se mesnati dio ploda već odvaja od koštice te da je njihov omjer 5:1.
Berite ih ručno, jer su zrele masline osjetljive, i nikada ih nemojte stiskati kod branja s grane jer ćete ga oštetiti. Iz istog razloga, nemojte ih ni tresti jer će se oštetiti prilikom pada.
Kod kupnje, odaberite crne masline smežurane kožice, po mogućnosti od domaćih proizvođača. Imajte na umu da su masline na dodir mekane, što znači da su pogodne za pečenje, jer u sebi imaju najviše ulja. Ograničite se samo na gore spomenute sorte pogodne za pečenje.
Recept
Prije bilo kakve obrade maslina imajte na umu da kad su sirove, same su po sebi gorke. Gorčinu uklanjate postupkom iz kućne radinosti - uz pomoć otopine soli i vode. Masline uronite u pripremljenu otopinu prema omjeru koji ćemo pojasniti u samom receptu. Važno je da taj postupak provedete prije no što počnete s pripremom za pečenje maslina
Iako neki iskusni "zimničari" kod pripreme pečenih maslina ne odgorčavaju masline, predlažemo vam da ih, ako ih prvi put pripremate, svakako odgorčite jer će vam masline možda biti pregorke i na kraju ih nećete moći konzumirati.
Pečene masline
Domaće pečene masline u maslinovom ulju stvarno nije teško pripremiti. Zbog procesa odgorčavanja, koji traje do 5 dana, bit će vam potrebno više vremena, ali sama priprema i pečenje nisu neki problem.
2 kg otkoštenih maslina dovoljno je za 1,7 kg pečenih maslina. Tijekom odgorčavanja masline gube dio svoj mase, a isparit će i dio vode tijekom pečenja u pećnici. Osim toga, masline će se smežurati i više nego što su bile prije obrade.
Sastojci
- 2 kg otkoštenih crnih maslina
- 4 l vode
- 500 g soli
- 1 grančica ružmarina po staklenci
- maslinovo ulje (po potrebi)
Postupak
- Masline dobro operite, a zatim ih očistite od peteljki i bilo kakvih drugih nečistoća.
- Nakon čišćenja, u dublju posudu stavite 2 kg maslina u 2 l vode. Dodajte 200 g soli.
- Ostavite ih u otopini vode i soli do 5 dana, zatim ih izvadite i isperite pod mlazom hladne vode.
- U dublju zdjelu stavite 2 l čiste vode, ubacite oprane masline i dodajte 200 g soli. Ostavite ih na laganoj vatri dok prokuhaju.
- Ostavite ih da se kuhaju 1 minutu, zatim skinite s vatre i pustite da odstoje 20 minuta.
- Izvadite masline iz vode i stavite na pleh za pečenje u prethodno zagrijanu pećnicu
- U pećnici ih pecite 15 minuta na temperaturi na 180°C. Znat ćete da su gotove čim im kožica krene pucati.
- Izvadite masline iz pećnice, posipajte sa 100 g soli i pričekajte da se ohlade.
- Pečene masline ubacite u staklenke, do vrha napunite maslinovim uljem do vrha i stavite grančicu ružmarina u svaku staklenku.
- Ako su masline nakon pečenja nedovoljno slane, dodatno ih posolite prilikom spremanja u staklenke.
- Nakon što ste staklenke dobro zatvorili, skladištite ih na suhom, hladnom i mračnom mjestu.
Skladištenje
Staklenke u kojima se nalaze pečene masline potrebno je čuvati u podrumima ili smočnicama jer ih se skladišti u ulju, pa su im potrebna suha, mračna i hladna mjesta.
Ako pečene masline niste prelili maslinovim uljem, već ste ih samo spremili u staklenke, pa stavili u hladnjak, morate ih pojesti unutar 10 dana, jer će se inače pokvariti. Prelivene maslinovim uljem može konzumirati do 6 mjeseci.
Upotreba
Pečene masline možete poslužiti same na čačkalici, kao prilog uz domaći kruh i maslinovo ulje, a možete ih ubaciti i u salatu. Često ih možete vidjeti kao sastavni dio plata sa suhomesnatim proizvodima i sirom.
Ako ih ubacujete u meso, s kojim se izvrsno slažu, nije ga potrebno suviše marinirati jer mu masline zbog specifičnog okusa dodaju određenu slatkoću.
Zimnica od maslina
Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay
Odgovori